Muzea za rovnost: rozmanitost a začleňování 2020 Posilování rozmanitosti a začleňování v našich kulturních institucích Mezinárodní den muzeí | 18. května 2020
Klíčová slova: muzeum, muzejní kultura, ICOM, rozmanitost, kulturní instituce, Mezinárodní den muzeí
Zásadním společenským přínosem muzeí je jejich potenciál vytvářet hodnotné zážitky pro lidi bez ohledu na jejich původ či osobní zázemí. Právě dnešní doba přináší muzeím jako hybatelům společenských změn a důvěryhodným institucím příležitost, aby prokázala svůj význam tak, že se budou konstruktivně zapojovat do politické, sociální a kulturní reality moderní společnosti. Výzvy spojené se začleňováním, rozmanitostí a obtížnou orientací v komplexní sociální problematice prostředí, které se stále více polarizuje, sice nejsou výhradní doménou muzeí a kulturních institucí; hrají zde však významnou roli vzhledem k postavení, jemuž se muzea ve společnosti těší.
Rostoucí očekávání veřejnosti v souvislosti se společenskými změnami vyvolává debaty o tom, jak mohou muzea svými výstavami, konferencemi, představeními, vzdělávacími programy a tvořivými iniciativami napomáhat pozitivnímu vývoji. Čeká nás však ještě spousta práce, než překonáme vědomou i podvědomou mocenskou dynamiku, která může vytvářet nerovnosti jak v rámci muzea, tak mezi muzei a jejich návštěvníky.
Tyto nerovnosti se mohou dotýkat nejrůznějších témat, jako je etnicita, gender, sexuální orientace a identita, socioekonomické zázemí, úroveň dosaženého vzdělání, fyzické schopnosti, politická příslušnost či náboženské přesvědčení. Tématem Mezinárodního dne muzeí 2020 se stalo Muzea za rovnost: rozmanitost a začleňování, protože usilujeme, aby se naše instituce staly oslavou rozmanitosti různých pohledů, které společně utvářejí komunitu uživatelů muzea a jeho zaměstnanců, a zároveň aby přinášely nástroje, umožňující identifikovat předsudky a prosazovat nezaujatý pohled na to, co se zde vystavuje, a na příběhy, které se zde vyprávějí.
Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Od Ameriky po Ocenánii, přes Evropu, Asii a Afriku, je Mezinárodní den muzeí každoročně významnou událostí ve světě muzeí. Tento den představují zúčastněná muzea témata a otázky týkající se všech kulturních institucí. Mezinárodní den muzeí je zároveň jedinečnou příležitostí pro muzejní pracovníky setkávat se s návštěvníky. V rámci celé společnosti jsou muzea instituce, které slouží jejímu rozvoji.
Mezinárodní den muzeí se již tradičně slaví kolem 18. května. Akce mohou probíhat v rámci jednoho dne, víkendu nebo celého týdne. Cílem je setkat se v muzeu na základě hesla „Muzeum je významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy“.
Podrobné informace zde:
https://icom.museum/en/activities/events/internationalmuseum-day/
Převzato z tiskové zprávy ICOM.
Jak citovat tento článek:
ICOM. 2020. Muzea za rovnost: rozmanitost a začleňování 2020. Kultura, umění a výchova, 8(2) [cit. 2020-12-20]. ISSN 2336-1824. Dostupné z: http://www.kuv.upol.cz