Editorial z pera vedoucí redaktorky představuje aktuální číslo časopisu Kultura, umění a výchova a zmiňuje nevítaného hosta, jehož příchod poznamenal průběh značné části roku 2020 – včetně oborového dění ve výtvarné výchově.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
je tu nové číslo našeho časopisu Kultura, umění a výchova. Publikujeme je s jistým zpožděním, přestože jeho jádro v podobě studií bylo připraveno již v polovině roku. Od posledního čísla se ale mnohé událo a také nás zasáhla a zbrzdila krize vyvolaná šířením koronaviru. Uplynulé období poznamenané pandemií Covid-19 nás všechny postavilo před mnohé výzvy a řada lidí si sáhla na samotné dno – ať už vlivem ekonomických problémů a ztrátou obživy v důsledku uzavření institucí a ochromení služeb, vlivem náročných úkolů v podobě vzdělávání na dálku nebo alternativní komunikace, s nimiž se potýkali učitelé a kulturní instituce, nebo vlivem tíživé izolace, osobních, zdravotních a jiných problémů. Na druhou stranu se v krizi ukázala také síla lidské solidarity a nezištné pomoci; u nás na univerzitě například v podobě četných dobrovolnických aktivit studentů i pracovníků směrovaných do dětských domovů, škol, zdravotních a sociálních zařízení nebo do individuálních rodin.
Krizové období také ukázalo kreativitu mnohých pedagogů a kulturních a paměťových institucí, jejichž aktivity mnohdy svým významem přesáhly region a dokázaly saturovat chybějící digitální vzdělávací zdroje a nedostatek zkušeností s výukou na dálku.
První vlna pandemie se samozřejmě dotkla také naší katedry, fakulty a univerzity; stejně jako ostatní jsme ze dne na den přešli do módu distanční výuky, a to bez předchozích zkušeností a často i bez potřebného technického zázemí. Rovněž my jsme se zapojili do dobrovolnické pomoci a metodické podpory učitelů. Pandemie naše pracoviště vyburcovala také k jednomu odvážnému činu: k organizování mezinárodní odborné konference Art Education in the Time of Coronavirus | Reflecting on Today, Anticipating Tomorrow – v partnerství s Českou sekcí INSEA. Cítili jsme, že tato bezprecedentní situace musí být reflektována a že je nutné spojit se s ostatními, sdílet své zkušenosti a čelit problémům v široké oborové komunitě. Při plánování konference jsme netušili, že přijde ještě další, mnohem horší vlna a že budoucnost je více než nejistá. Podrobnější zprávu o této konferenci přinese další číslo našeho časopisu, zde už zmíním jen to, že ohlas na konferenci předčil naše nejodvážnější představy a že nám tato akce přinesla opravdu nečekané množství podnětů.
Aktuálním problémům a výzvám spojeným s pandemií Covid-19 se v tomto čísle věnují hned dva texty. Prvním je studie Lucie Tikalové s názvem Digitální zdroje pro výtvarnou výchovu v České republice (nejen) v době krize. Přehledová studie reaguje na aktuální situaci způsobenou pandemií Covid-19 a představuje dostupné didaktické materiály pro výtvarnou výchovu v českém prostředí, z nichž mnohé vznikly bezprostředně po vypuknutí krize a stojí za nimi muzejní a galerijní instituce nebo univerzitní pracoviště.
Během pandemie se pro většinu aktivit a projektů stal přirozeným prostředím internet a sociální sítě. Spontánně vznikly různé tvůrčí výzvy a přehlídky. Jendou z nich je přehlídka neziskové organizace Action for Media Education s názvem Corona Multimedia Showcase. Aktuální výzvu Holiday Season 2020 rádi zprostředkujeme českým zájemcům.
V tomto čísle najdeme samozřejmě také „předcovidové“ texty. Prvním z nich je studie Kateřiny Štěpánkové, jež se zabývá mýty o tvořivosti a jejich vlivem na naplňování kurikula ve výtvarné výchově. Autorka zdůrazňuje, že pro naplnění obsahu a cílů kurikula ve výtvarné výchově je zcela nezbytné porozumět konstruktu tvořivosti coby klíčové didaktické kategorii našeho oboru. Mýty o tvořivosti a různé implicitní teorie či miskoncepty mohou naopak kvalitu výuky – a nakonec i tvořivost samotnou – ovlivnit negativně. Také proto je studie přinášející aktuální poznatky o problematice přínosná a lze jen doufat, že bude mít vliv také na praxi.
Také další studie tematizuje kvalitu, tentokrát ale kvalitu umělecké tvorby. Její autorka Kateřina Dytrtová se ve svém obsažném textu zabývá detailní analýzou a komparací dvou výstavních projektů – Free Assembly Richarda Deacona v Městské knihovně a výstavy Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně – a na nich demonstruje nejen možnou cestu k posuzování kvality díla, ale také k jeho interpretaci. Posuzování a interpretování umění je sice běžnou oborovou praxí, studie Dytrtové ale ukazuje, že jde o praxi neproblematickou a vysoce náročnou – a nabízí podněty využitelné rovněž v edukačním kontextu.
V tomto čísle bohužel přinášíme také nekrolog. Loučíme se v něm s Pavlem Šamšulou, který nás opustil 11. února 2020. Náš nekrolog přináší stručné ohlédnutí za životem a dílem tohoto teoretika výtvarné výchovy a výtvarné kultury a známého autora vysokoškolských studijních textů, učebnic a publikací Průvodce výtvarným uměním I. – IV. nebo Obrazárna v hlavě 1–6.
Pestrou paletu článků doplňuje ještě recenze Jany Migašové (představuje a kriticky hodnotí monografii Lukáše Makkyho s názvem Od začiatku po koniec a ešte ďalej: umenie v definičných súradniciach) a zpráva Pavly Baštanové, jež připomíná důležitou roli grafiky v umění i vzdělávání a upozorňuje na některé zajímavé události světa černého umění: výstavu Post.Print v Muzeu umění Olomouc, výstavu ateliéru grafiky katedry výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci s názvem Seberytí (v Galerii Caesar v Olomouci) a konečně ocenění vedoucího tohoto ateliéru Ondřeje Michálka na soutěži Grafika roku, kde tento umělec a pedagog získal Cenu Vladimíra Boudníka.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, přeji vám příjemně strávené chvíle u obsahu našeho nového čísla!
Petra Šobáňová, vedoucí redaktorka časopisu Kultura, umění a výchova
Autorka:
doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D.
KVV PdF Univerzity Palackého v Olomouci
E-mail: petra.sobanova@upol.cz
The paper is licensed under a Creative Commons Attribution Non-Commercial 3.0 License.
Jak citovat tento článek:
ŠOBÁŇOVÁ, Petra. 2020. Nevítaný host. Kultura, umění a výchova, 8(1) [cit. 2020-11-02]. ISSN 2336-1824. Dostupné z: http://www.kuv.upol.cz