Obrázek autoraBe_on the Screen

Žáci a žákyně ZŠ Na Dlouhém lánu | Jak vidím svět (jsem tu nový)

Jak vidím svět (jsem tu nový) | digitální fotografie

... i když nemají vyjadřovat velké emoce, je z nich cítit určitá nesmělá snaha o pochopení světa toho druhého.

Žáci Digitální fotografie na základní škole se seznamují nejen se základy fotografické tvorby, ale i se spolužáky z Ukrajiny. Mají různý jazyk, ale svět vidí docela podobně a hledají cesty, které by je spojily i jinak než jako spolužáky. Zaslané fotografie jsou spíše grafického charakteru, a i když nemají vyjadřovat velké emoce, je z nich cítit určitá nesmělá snaha o pochopení světa toho druhého – zvláště pak, jestliže se mu nechce moc mluvit o svých zkušenostech s válkou. Jedná se tudíž o soubor fotografií s nadčasovou tématikou, kde moc nerozeznáte, jestli fotografii vytvořilo dítě z Ukrajiny nebo z Čech.

Dětem práce na téma Jak vidím svět pomohla zlepšit se v oblasti komunikace nejen s Olesií, která je s nimi již skoro tři čtvrtě roku. Přišla z Ukrajiny. Zezačátku si spolu neuměli popovídat, a tak se zaměřili na vizualizaci, pantomimu a podivuhodné tanečky. V první fázi si fotili, jak vidí svět kolem sebe, kde nyní všichni žijí. Tato fáze se jmenuje Kde žijeme a je ukázána v trochu netradiční podobě. V druhé fázi začali svět spoluutvářet a měnit ve svět plný fantazie, komunikace a barev a také drobností a detailů. Možná má fotografický soubor i třetí řadu – za použití realistického obrazu vytvoření osvobozující abstrakce. Sami si tato malá díla při prohlížení vybrali a seřadili.

Jak vidím svět (jsem tu nový) | digitální fotografie

Kolektiv žáků a žákyň ZŠ Na Dlouhém lánu | 12– 15 let

ZŠ Na Dlouhém lánu, Praha 6

Pod vedením Mgr. Dany Schlegerové