Obrázek autoraBe_on the Screen

Žákyně 9. tříd ZŠ a ZUŠ Žlutice | Ilustrace knižních světů

Jsou podobné aplikace a programy vhodným nástrojem k vyjádření záměru autora?

Žáci devátého ročníku se zabývali otázkou, zda umělá inteligence dokáže nahradit člověka jako autora výtvarného díla. Nejprve zhlédli několik ukázek výtvarných děl vytvořených s pomocí umělé inteligence. Následně se zamýšleli nad tím, do jaké míry je autorem díla člověk, zda jsou podobné aplikace a programy vhodným nástrojem k vyjádření záměru autora atd. Cílem žáků bylo vytvoření knižní ilustrace s využitím dvou nástrojů pracujících právě s umělou inteligencí. Za tímto účelem museli prostřednictvím textu co nejsrozumitelněji pro UI nadefinovat, co má být jejím výstupem. V prvním z nástrojů (Dream by WOMBO) vytvářeli hrdiny knižního příběhu a ve druhém (GauGAN2) pak prostředí, ve kterém se děj odehrává. Ne vždy se však výstupy UI potkaly s původním očekáváním žáků. Ti proto při vkládání hrdinů do prostředí s využitím techniky digitální koláže museli – tu více, tu méně – svoje původní představy o výsledném díle korigovat zapojením inteligence své, podobně jako v životě. Žáci zjistili, že podobné nástroje pracující s umělou inteligencí zatím mají své meze, ale mohou být zajímavým zpestřením tvorby.

Ilustrace knižních světů | digitální ilustrace doplněné textem | .pdf

Žákyně 9. tříd ZŠ a ZUŠ Žlutice | 14–15 let